5 Şubat 2016 Cuma

Cuma Hutbesi

AzizMüminler! Ayet-ikerimede YüceRabbimizşöyle buyuruyor:“İyilik ve Allah’akarşı gelmekten sakınma hususunda yardımlaşın. Günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın.”1 

Hadis-işerifteisePeygamberimiz(s.a.s) şöylebuyuruyor:“Kişi,kardeşine yardım ettiği sürece Allah da ona yardımeder...”2 

AzizMüminler! Dünya üzerinde birbirini alevlendiren nice çatışma ve savaşın yaşandığı ağır bir dönemden geçmekteyiz. İslam coğrafyasının farklı köşelerinde insanlığın utancı niteliğinde karagünler yaşanıyor.Masum Müslümanlar dayanılmaz acılar yaşıyor.Akan kan bir türlü dinmiyor. Çevremiz bir ateşçemberi ile sarılmışken,Türkmen,Arap ve Kürt binlerce kardeşimiz, barış umuduyla ülkemize sığınıyor. Diğer taraftan ülkemizde zorzamanlardan geçiyor. Birliğimizi sınayan,bütünlüğümüzü hedef alan haineller, vatanımızın bir köşesinde şiddeti tırmandırıyor.Onlarca kahraman evladımız şehit düştü.Ciğerler dağlanıyor, ailelerin boynu bükülüyor. Bugün varlığımızı seferber ederek yıkılanları yeniden inşa etmek,yorulana can,boğulana nefes, kimsesize kimse olmak, kardeşliğimizi bir daha hatırlamak durumundayız. Şimdi gözlerin feri,dillerin duası,yüreklerin cesareti olma zamanıdır.Şimdi yaraları sarma zamanıdır. 

Kardeşlerim! Öncelikle vatanımızın güvenliğini canları pahasına sağlayan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, onları enderin minnet ve şükranla yâd ediyorum.Yüce Rabbimiz onları rahmet ve mağfireti ile huzuruna kabul buyursun.Mekanları cennet olsun. Şehitlerimizin ailelerine bir defa daha başsağlığı diliyorum.Şehitlerini en yüce makamlarda ağırlayan Rabbimiz, onlara sabır ve metanet ihsan etsin. Yüreklerindeki yangını söndürsün, gözyaşlarını dindirsin. 

Kardeşlerim! Şimdi milletçe şehitlerimize olan vefa borcumuzu ödeme zamanıdır.Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır.Onların evlatları biz olalım,ellerini biz öpelim, hallerini biz soralım,dualarımızı onların dualarına katalım. Şehit eşlerinin maddi ve manevi ihtiyaçlarında yanlarında olalım.Şehitlerimizin bize emaneti olan çocuklarını bağrımıza basalım. Şehit, Rabbine kavuşmuştur, nimetlerle ikrama ermiş, ebedi mutluluğa erişmiştir.Bize düşen,onun ardında bıraktığı emanetlere bu hayatı kolaylaştırmak, hayata tutunma ve ayakta kalma gücü aşılamaktır. 

Kardeşlerim! Şimdi terörün mağdur ettiği kardeşlerimizin yaralarını sarma zamanıdır. Evleri yakılıp yıkılan, şehirlerini terketmek zorunda kalan,çocuklarını okula gönderemeyen,işyerlerinin kepenklerini kapatan binlerce insanımız hayata dönmeyi bekliyor. Bugün bizim vazifemiz onlara ensar olmak,dertlerine derman olmak, halleriyle hemhal olmaktır.Bugün bizlere düşen,hayatın eski tadı ve ahengi ile akması ve hatta eskisinden daha büyük umutlar taşıması için kardeşlerimizin yanında olmaktır.Evsize ev,yuvasıza yuva,kimsesize kimse olmayı bilen milletimiz,bugün terör mağduru olan kardeşlerimizi yalnız bırakmayacaktır.Terörle örselenen ruhları tedavi edelim,toprağından koptuğu için garipleşen yüreklere dokunalım.Bu vatanın geleceği olan yavruların gözlerinin önündeki yıkıntı sahnelerini silelim, kulaklarındaki silah seslerini unutturalım. 

Kardeşlerim! Şimdi Bayır BucakTürkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır. Türkmen kardeşlerimiz, son ana kadar topraklarını zalimlere karşı savunmak ve yurtlarını terk etmemek için uğraşmış,canlarını dişlerine takarak hayatta kalma mücadelesi vermiştir.Son büyük saldırı ve bombalamaların ardından ülkemize sığınan binlerce soydaşımızın ağır yaraların ısarmak için seferber olma zamanıdır. Onlara hicretin zorluklarını unutturacak, kendilerini dost ellerde hissettirecek,yitirdikleri güvenve huzur iklimine kavuşmalarını sağlayacak hertürlü yardım ve desteğimiz için gün bugündür.Gün,yaraları sarma günüdür. 

Kardeşlerim! Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Diyanet Vakfımız olarak daha önce milletimizin hayır elini dünyanın pek çok noktasına ulaştırdık.Bugünde“ŞimdiYaralarıSarma Zamanı” başlığıyla yeni bir kampanya başlatmış bulunuyoruz.Bu kampanya uzak diyarlara değil,bizzat kendi dünyamıza kendi vatandaşlarımıza,misafirlerimize yöneliktir. Buitibarla, bugün ülkemiz genelindeki bütün camilerde şehit ailelerimiz,terör mağduru kardeşlerimiz ve ülkemize sığınan Türkmen kardeşlerimiz için bir yardım kampanyası düzenlenmiştir.Rabbimyaptığınız ve yapacağınız yardımlarınızı kabul eylesin. 

Kardeşlerim! Hutbemizi bütün mümin kardeşlerimiz için önemli olduğuna inandığım birhususu dile getirerek bitirmek istiyorum. Geleceğimizin teminatı yavrularımızın yetişmesiiçin,gözaydınlığıçocuklarımızı,okullarımızda tercihe bağlı olarak okutulan Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin Hayatı derslerini seçmeye teşvik edelim.Bunun,anne babalar olarak üzerimize düşen dini bir vazife olduğunu unutmayalım. 

1Mâide,5/2. 
2Müslim,Zikir,38. 
Hazırlayan:DinHizmetleriGenelMüdürlüğü

Hiç yorum yok: