18 Şubat 2016 Perşembe

Sigarayı Bırakıyoruz

80 milyonluk ülkede kaç kişinin sigara içtiğini biliyor musunuz? Neredeyse 40 milyonu bu illeti kullanıyor. Peki bir faydası var mı?

Kimilerine göre evet faydası var, Çoğunluk kesinlikle zararlı görüşünde, bu görüşte olanlar her defasında son paket diye kendini kandırır durur ve kullanmaya devam eder.

Faydası var diyen kesimi fazla önemsemeye gerek yok, geneli genç ve aşk acısı çeker, sigarayı tek dostu görür, içmeyi sever, her ne halt yaparsa yapsın sigara kötü bir alışkanlıktır ve terk edilmedir...

Tıbbı boyutlarını herkes az çok biliyor. Bunun içinde abuk sabık kelime üretenler var, rakı içen ölüyorda su içen ölmüyor mu gibi!

 Bugün Ülkemiz mültecilere harcadığı para ortada, Vermesin değil versin, iyi ağırlasın, Misafire iyi bakalım, biz millet olarak misafirperverliği severiz. 40 Milyonluk sigara demek sigaranın 3 lira olduğunu düşünürsekki şuan resmi rakamlarda en ucuz sigara 5,5 Lira, neyse biz ortalama olarak belirleyelim ve maliyeti 40 Milyon dolar yani 120 trilyon parayı her gün DUMAN EDİYORUZ...


Bireysel düşünelim!

Ülkemizde Asgari Ücret Net 1300 Lira

En ucuz Sigara 5,5 Lira ( Genelde alışkanlıklar vazgeçilmez ve genelde İçilen sigara fiyatı 8 veya 9 Lira arasıdır)

Her gün Sigara içen biri Aylık en az 165 Lirasını Sigaraya veriyor.
12 Ayda bu tutar 1980 Lira yapıyor.
Yani 45 Gün tam zamanlı sigara için çalışmış oluyor.

Birde 10 Yıldır kullanan için düşünebiliyormusun neredeyse 10 yılın 1,5 yılını kendini zehirleyen sigara için harcıyor.

Birde bakış açımızı değiştirelim, sigaraya verdiğiniz paranın yarısından birazını devlet katkılı bireysel emeklilik için birikim yapsanız 10 yıl sonunda hem havadanmış gibi sizi basit veya güzel yatırımlar yapacak işlere sokar veya farklı planlarınızı uygularsınız ayrıca %40 faiz derdi yok veya islama uygun şekilde birikim.

Bugün Sigarayı Bırakın.

Ücretsiz devlet Kurumlarından yardım alın. 

Sağlınızı ve  sevdiklerinizi Riske Atmayın. Sigaradan hastanede acı çekenlerin veya Sigaradan hasta olanların sadece kendi canları yanmıyor, Siz keyfi gibi görünen emanet cana sigara içerek ihanet ettiğinizde cezasını sadece siz değil, anne baba, oğlun, kızın, kardeşler dayılar amcalar,halalar, teyzelerde çekecek.

İyi düşün ve Sigaranın esiri olma.

Saygılar
Fatih AkgülHiç yorum yok: